Acı ve Tatlı sos

 

 Taylant Acı ve Tatlı Sos

Neden tarif üretemiyorum  , neden yaptıklarımı siteye aktarmıyorum bunun sebebini bilmiyorum. Kelimeler gelmiyor , mutfağa giremiyorum. Girsemde hemen yiyorum ve siliniyor aklımdan. Buna bir dur demek gerek ve ilk tarif Acı ama tatlı bir acı. Denemeyenler muhakkak denemeli, hem basıt hemde çok hoş bir sos. sizi mutfağa kitleyeceğimi yada mutfak masrafınızı kabartağımı zannetmeyin. tek yapmanız gereken varsa pazardan güzel acı bibarlerden almak yada marketlerden tedarik etmeniz. gerisi evde bulundurduğunuz malzemelerden.

Benim asya yemekleri yanına Sriracha kadar yakıştırdığım ve çok keyf aldığım bir acı sosu paylaşacağım. Tatlı ve acı bizim mutfağımızda pek yeri olmasada son zamanlarda benim favorim. Özellikle tavuk kızartmalarda yada asya yemeklerinde kullanabilirsiniz. fermente olmasını beklemenize gerek yok acı ve tatlı sos bağımlılık yapabillir şimdiden uyarmak istiyorum.

 

Acı ve Tatlı sos 2

 

Hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar var tabikide birincisi gözleriniz. Biberleri haşin haşin doğrarken sakın gözlerinizi ovuşturmayın. Dudaklarınızı ellemeyin sakın, çok şeker bir yanma ile şereflendirebilir sizi. Burnunuzu kaşımayın. Askeriyede olduğu gibi tecrübe ile sabit öneriler bunlar.

Acı biber sosları yaptığım dönemlerde özellikle fermente olması gerekiyorsa mutfak biraz kokuyor ve kırmızı bir renge sahip olduğundan kıyafetlerinizede dikkat etmeniz gerekiyor. Leke durumunda ya karbonat yada kosla sıvı, diş fırçası ile uygulamanızı tavsiye ederim.

Tarif yazısı olacakken  ev hanımlarına günlük tüyolara döndü resmen.

 

 

 

Aci ve tatlı sos
 
Yazar:
Malzemeler
  • 1 Kilo acı şili biberi yada arnavut biberi
  • 6 Diş sarımsak
  • 750ml Sirke ( Üzüm tercihimdir )
  • 800gr Şeker
  • 500 ml Su
Hazırlanış
  1. Biberleri yıkadıktan sonra yeşil kısımlarını alıyoruz ve direk robot'un parçalama haznesine atıyoruz.
  2. Biberlerin üzerine, şeker, sarımsakaları ekledikten sonra iyice parçalanana dek en yuksek devirde robotton geçiriyoruz.
  3. Pure olmuş karışımı tencereye aktarıyoruz, üzerine sirkeyi ekledikten sonra orta ateşte pişiriyoruz. Kaynadıktan sonra altını kapatabilirisiniz. Tarfin özünde distrile sirke bulunmakta ama biz onu nerden bulacağız değilmi. elma sirkesi denemedim ama elma lezzetini ben pek yakıştırmadığımdandır siz deneyebilirsiniz.
  4. Sıcak sos soğuduktan sonra suyunu ekliyoruz vegüzelce karıştırdıktan sonra kavanozlara kaldırıp saklayabilirsiniz. Sirke doğal koruyucu olduğundan buzdolabında uzun süre bozulmadan kalacaktır.
  5. Afiyet olsun.