Patlıcanlı Antrikot

Patlıcanlı Antrikot

patlicanli-antrikot

 

Patlıcanlı Antrikot

Ramazan geldimi hayat yavaşlasada, akşama ne yesem dürtüsü bir türlü yavaşlamaz, aksine daha hızlanır.

Bu sefer, yapımı hem kolay hemde son derece lezzetli bir tarif hazırladım sizlere.

Restoratlardaki gibi lokum bir et pişirmek için, hazırladığım yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Evde et pişirme sanatı

Patlıcanlı Antrikot
 
Yazar:
Malzemeler
 • 4 Dilim Antrikot
 • 4 Adet patlıcan
 • 4 diş sarımsak
 • Mevsimi olmasada difrizinizde varsa brokoli. Yanına haşlanmış her sebze olur.
 • Zeytinyağ
 • Tuz
 • Karabiber
 • 1 yemek kaşığı sirkecf
Hazırlanış
 1. Patlıcanları yıkadıktan sonra ocak ateşinde her tarafı pişene kadar közlüyoruz. Kabuğu komürleştiğinde ve bir tarafından patlayıp duman tütmeye başladığında közlenmiştir. Her patlıcan için aynı süreci teker teker yapıyoruz.
 2. Patlıcanlar közlendikten sonra streç film'e yada torba'ya koyup çabuk soyulmasını sağlamak için bekmeleye alıyoruz. 10dk yeterli olacakatır.
 3. Etlerin pişmesi için önce tavamızı ısıtıyoruz. Döküm tavası olanlar döküm tava, olmayanlar herhangi teflon tavayı kullanabilirler. Tavanın duman tüter derecede ısınması gerekiyorki Mühürleme işlemi gerçekleşebilsin.
 4. Patlıcanları torbasından yada streç film'den çıkarttıktan sonra kabuklarını tamamen temizliyoruz ve dilimleyerek rondoya aktarıyoruz.
 5. Rondo'ya patlıcanlar ile birlikte 4 diş ezilmiş sarımsağı, 2 yemek kaşığı zeytinyağ ve 1 yemek kaşığı sirke ekledikten sonra hafif parçalanana kadar rondododan geçiriyoruz.
 6. Patlıcanların su gibi olmamalarına dikkat edin 30sn 'den fazla rondodan geçirmeyin.
 7. Isınan tavaya çok az, bir iki damla kadar zeytinyağ döküyoruz ve hemen peşinden etleri ekliyoruz. Etleri 2'şer 2'şer pişirirseniz, tavada hızlı ısı düşüşü olmayacağından mühürmele sağlıklı şekilde gerçekleşecektir.
 8. Etleri arzu ettiğiniz şekilde pişirdikten sonra ayrı bir tabakta bekletip rahatlamaları için bir tabağa alıyoruz. Tavaya akacak olan o müthiş lezzetli suyunu ister ekmek banmak için ayırın istersenizde patlıcan ezmesine ekleyin.
 9. Afiyet olsun.

 

 

Dana Kaburga

Dana Kaburga

 

dana kaburga

Dana Kaburga

Gourmet garaj bi gözüme takıldı.  Fakat onunden geçtim gittim.  Amac yemek değil, kargo yu aramaktı. Google maps’ve iphone lardakı kıytırık haritalarla cebelleştikten sonra  buldum ama kapanmış. Yaşadığım hüsrandan sonra, aklımda ne yesem, ne içsem, ne pişirsem ler dönüp dolaşmaya başladı bir anda  Binlerce fikir ve canlandı, kokular zihnimde dolaşmaya başamıştıkı sonra tombul kaburda ile tanıştık.  Evde et yapmayıda pek sevmiyorum, kokusu 2 gün çıkmıyor. İç dünyamdakı, ikna girişimleri olumlu sonuc verdi ve topuklarımı sürte sürte, marketin yolunu tuttum. Hava sıcak, nem, ter, sıcak “aboooww” dedirtir cinsten bir işkenceydi.

Market’e girdikten sonra, sessiz bir tur attım , sebzeleri yokladım, domatesleri kokladım, sonra kafamda sebzelik bir fotoğraf canlandıramadığım için et reyonu’na ufak adımlarla ilerleme başladım. Peynir reyonu, mezeler, sarküteri reyonlarını ince ince kestiktan sonra etlerin karşısındaydım.

Kasap çalışanları ile az biraz sohbetten sonra, elimde tombulmu tombul bir et ile evin yolunu tuttum. Bu sırada yanında ne yapsam ne sos hazırlasam onu duşunuyordum. Yolda yururuken birşeyler düşünüyorsam, illaki bir iki tokezleme, kaldırımı son anda fark etme gibi durumlarla karşılaşırım ve nitekim olduda. Kafamı bir yerlere çarpmamda çok meşhurdur.

dana_kaburga

Eve girdikten sonra, atmosferik basıncı ayarlamak için, once muzik sonra Klima ruh ve beden sağlığı için açılıyor ardından, et oda sıcaklıgına düşmesi icin beklemeye alınıyor. Et yapısı geregi, soğuk yada yarı donmuş pişirirlmemeli. Et lif yapısı gereği, lifler birbiri ile sıkı sıkıya dosttur, sıcak vurdugunda kendini salmaya başlar ve bu denge ayarlanamazsa, et suyunu salmaya başlar ki, bu biz istemiyoruz. Et yicez, kösele değil.  Büyle büyük tombul bir eti nasıl pişirilmelidir? Aylar önce hazırladığım yazıma göz atmanızı öneririm.

 

dana pirzola

Tarif: Dana Kaburga Izgara

Malzemeler

 • 1 Adet 500gr Dana kaburga
 • 4 Tutam Nane
 • 1 Tatlı kaşığı Hardal
 • 1 Tatlı Krema balsemik sosu
 • 1 Adetet küçük kuru acı biber.
 • 1 Adet Kakule
 • Tuz
 • Karabiber
 • 1 Tatlı kaşığı zeytinyağ
 • 1 top sarımsak
 • 2 Adet Kırmızı biber

 

Hazırlanışı

 • Kızdırılmış döküm tavada etin iki yüzünü mühürlüyoruz. Ortalama 5 Dk bir yüz.
 • Fırın’ı 200 derecede ısıtıp, mühürleme işleminden sonra, tava ile fırın’da pişirmeye devam ediyoruz. top sarımsağıda soyulmamış halde tavaya koyuyoruz.
 • Ayrı bir tavada, kırmızı biberleri, julien kestikten sonra soteleye başlıyoruz, bu işlem yapılırken, sarımsakları butun halde atıyoruz.
 • Naneleri havanda, zeytinyağ, krema balsemik, hardan ve kakule tohumlerı ile iyide ezip püre kıvamına getiriyoruz.
 • Etler frında pişerken, cok duman yapabilir, mutfak kapısı kapalı, camlar ve aspirator son hızda. her 5dk’da bir fırın kapagını acarsanız duman dısarı çıkmış olur. Fırnınız kokmaz.
 • Etin mühürleme işleminden sonra tahmini pişme süreleri  6-7 DK Orta pişmiş, 8-9 DK iyi pişmiş.

Afiyet olsun.

 

 

 

 

Ev de Et pişirme Sanatı

Ev de Et pişirme Sanatı

dana_kaburga

Ev de Et pişirme Sanatı

Evlerde şu şekilde et pişirilir, tavaya az yağ dökülür ve yağ ısınırken yada yağ ısındıktan sonra et tavaya atılır ve zalimce pişirilir.  Rakısız yenilen balik mundar oluyorda bu et’e ne demeli?   Tamam kabul ediyorum hepimizin evinde döküm tava yada yuksek kalorili seramik veyahut gazli ocak yok.

Bu gibi durumda ne yapılmalı, dana kaburgayı alıp evde pişirmeye çalışmicaz 1. kural bu, şaka yapıyorum, gerekli donanım oldaktan sonra ve tekniğini bildikten sonra her çeşit et evde tavada yada doküm tavada pişirilebilir.

 

-Dikkat edilmesi gereken hususlardan başlamak gerekirse, et buzdolabından çıkartıldıktan hemen sonra   pişirildiği taktirde sertleşir, et oda sıcaklığına gelene kadar bekletilmeli ve sonra tavada pişirilmeli.
Özellikle bonfike ve antrikot cinsi etleri kasapta ezdirmemeliyiz, sebebi ise et genişletilirken  parçalanıyor. Bir zamanlar   mangalda yapardı babam,  etler ezildiğinden incelir ve yüksek ısıdan dolayı hemen pişerdi ve   kas katı olurlardı. Kuzu şiş favorimdi çocukluğumun mangal hatıralarında.

-Tava belirli bir kızgınlığa gelmeden, et asla tavaya atılmamalı, aksi taktirde et suyunu salacak ve sertleşecektir.
-Tavadan duman tütene dek ısıtmalı, yalnız ısı kısıktan yuksege doğru yapılmalı  metal ani ısı şokuna girmememli. Döküm tavaya kati surette el ile dokunmayın, ısıyı eşit miktarda dağıttığından tabanı ne ısıda ise kenarlarıda aynı, sapıda aynı ısıdadır. ( Ben dokundur ordan biliyorum )
– Tava ısındı, herşey hazır et nasıl pişecek ? öncelikle eti yıkayıp  peçete ile kuruladıktan sonra geniş bir tabak içinde her iki yüzüne taze karabiber, tuz serpiyoruz.  Karabiberi aroması icin tuzuda hem tad vermesi, hemde etin iki yüzünün mühürlenip suyunun içeride haps olmasına yardımcı olduğu için tuz kullanıyoruz. Etin her yüzüne yarım çay kaşıgı zeytinyağ, hatta dahada az olabilir. Yağ gezdirdikten sonra kasığın ters yüzü ile tuz karabiber ve yağı iyice yedirmeli dağıtmalıyız. Zeytinyağ fazla oldugunda, hem ocagı kirletiyor cozurdadığından, hemde ette ağır bir tad bırakıyor, ayrıca ısının ete direk işleyip mühürlenmesini güçleştiriyor.

– Etimizi hafif sosladık ve kızgın tavanın üzerine   yavaşca  bırakıyoruz,  bu sureçte aspiratör , cam sonuna kadar açılmalı ve mutfak kapısı kesınlıkle kapatılmalıdır. Yağ ve et yuzeyindeki su dan kaynaklanan şiddetli bir duman olacak. Saçlarınız biraz kokabilir.

-Etin bir yüzünün mühürlenmesi yaklaşık 3 ila 5 dakika sürmektedir. Ben herzaman kırmızı bir tabaka oluşmasına yakın bir seviyede tutuyorum, çok hafif bir kıtır etkı hoşuma gidiyor.
-Etin bir yuzu pişti ve sıra diğer yüzde, aynı şekilde 3 ila 5 dakika arası bekliyoruz pişmemiş yüzde muhürlendikten sonra etin içini pişirebiliriz.

Geldik 100 puanlık soruya, etin içinin nekadar piştiğini nasıl anlayacağız?
Çok basıt, bilindiği üzere etin pişme dereceleri vardır,

 •                Az pişmiş
 •                Orta az pişmiş
 •                Orta pişmiş
 •                Orta iyi
 •                İyi pişmiş

peki bu ayarı nasıl tutturacagız,

İşaret parmağımızı etin üzerine bastırarak yumuşaklığını aşşağıdaki tabloya  göre anlıyoruz

Serçe parmağınız ile baş parmapınızı birleştirdiginizde, baş parmagınızın tombik butunun sertligi bize et pişme oranını veriyor

 •                 Başparmak-serçe parmağı = İyi pişmiş
 •                 Başparmağı+yüzük parmağı= iyi orta pişmiş
 •                 Başparmağı+orta parmak = orta pişmiş
 •                 Başparmağı+İşaret parmağı = Az pişmiş

Et istediğiniz kıvamda piştiği vakit size ufak bir tüyo vereceğim.
Bıçak ucu ile çok az tereyağ iki yüzede sürerek çok az pişiriyoruz.
Sarımsağı ikiye bölün ve çatal ile iki yüze hafifçe sürün ve ardından taze biberiye  otunun dallarını sadece et ustune vurun.

Sos olarakta:

Sos hazırlamak istiyorsanız, eti beklettiğiniz tabaktaki et suyu dünyanın en güzel sosu, evet yanlış duymadınız, karabiberin ve tuzun muhteşem aroması zaten et suyu ile buluştu, buna zahi etmek olmaz.  ufak tefek eklentilerle muhteşem bir sos yapıcaz

Tabaktaki et suyuna çok az limon suyu, tuz, rende sarımsak (1 dişin yarısı ) ve 2,3 dal biberiye otu kırıp attıktan sonra 2,3 damla zeytinyağ ekliyip çatalla şöyle bir  çırpıyoruz. sonra et ustune servis edebiliriniz. Zeytin yağ yerine tereyağ ‘da ekleyebilirsiniz et suyuna.

Ev de Et pişirme Sanatı
 
Yazar:

 

 

 

Toplam 1 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1