Macahel ‘den selam söyledim nazlı yare.

27

TEMMUZ, 2016

Gezi
Yaşam
Seyahat

Ofiste’ sin ve bir anda duvarları yıkıp çıkmak istiyorsun. Temiz havayı içine çekmek istiyorsun ve sonra dünyayı dolaşmak hep yeni insanlar tanımak istiyorsun mümkünse hiçbiri hemşerim olmasında diyorsundur . Elindeki imkanlara bakıyorsun, biletleri tarıyorsun, tur firmalarına göz atıyorsun fakat cebine göre bir şey bulamıyorsun. Sonra aramalarını daha yakın çevreye yöneltiyorsun. Kendi ülkemi daha tam gezmedim belki daha ekonomiktir diyorsun ama yanılıyorsun. Bu şakaydı tabı hatta bu satırı yazarken ciddi ciddi gülüyorum.

Bende böyleydim işte, ofiste daraldım, ofis insanı olmadığımı çok iyi biliyorum ama mücbir sebeplerden  dolayı  ofiste dirsek çürütmeye devam.

Çok uzun zamandır takip ettiğim hatta kuzenımle bizde yapalım lan bunu didikten sonra ulan yapmışlar dediğimizi Karadeniz gezisine karar verdim. Şimdi karadenize o kadar çok götüren firma varkı hangisi iyi diye çok kısa sürede araştırma sonucu bir karar verdım ve direk irtibata geçtim ve gemileri yaktıp biletimi aldım ve uçuş gününü çocuğu doğacak anne gibi bekledim. Ofis binası yansa hiç umursamam sigorta var der geçer ruh halindeydim o derece heycanla bekledim tam 3 ay.

Macahel

I’m an Image Caption ready-to-use.

Fotoğrafçı –  Salih Enes Özbayoğlu

Geç bir yazı oldu ama Macahel’i bir çoğunuz duymuştur, hatta gitmiştir belki.  Fotoğrafçılar için bir doğa cenneti denilen bir coğrafya olduğuda çok iyi bilinir. Macahel- Artvin Borçka’da 6 köyden (Camili-Düzenli-Efeler-Kayalar-Maral-Uğur) oluşan ve Yukarı ayrancı, aşşağı ayrancı gibi iki kısmı olan vadinin ve tarihsel bölgenin adıdır Macahel. Üst macahel Türkiye sınırında ,aşşağı Macahel ‘de Gürcistan  tarafında kalmaktadır.

Ama coğrafyası aman Allahım buna nasıl güzellik anlatamam size. Yemekleri tarif edemiyorum, benim gibi bir yemek meraklısı tarif edemiyorsa siz düşünün.  Gürcü mutfağı olduğundan harikaydı hepsi . Borçka’nın %80 i Gürcü kardeşlerimiz oluşturuyor.

Geçtiğimiz Ağustos, sabahın altısında bindim uçağıma, indim Trabzon’a. Havalanında Bukla Tur‘un tam 8 minibüsünün yeni konuklarını beklediklerini görünce  bir Türk olarak hemen  kişi başı hesabı yaptım. Hemen bu işe el atmalı dedim kendi kendime. Adettendir yapılır, ister milyoner ol, ister fakir adettir yapacaksın. Len ne para kaldırıyorlar be dedim onuda itiraf ediyorum helali hoş olsun o güzel insanalara.

I’m Another Standard Image Caption.

Fotoğrafçı – Salih Enes Özbayoğlu

Ben Macahel Şavşat‘a ‘e Okan Yenigün ve eşi Arzunun organize ettiği çok  özel harika bir grupla gezdim. Enerji tavan, moraller yüksek, kemençesi ve tulumu bol .

İlk olarak Hopa’da kavurmalı pidemizi yedik ama ne yedik, harbiden iyi yedik. Diyorumya memnuniyet tavan dı. Yemekler yendikten sonra reis bizi markete bırakıyor ne varsa topluyoruz  kalacağımız yerde bakkal market hatta cep telefonu dahi olmayacağından bir çok aburcuburu arabaya doldurduk. Ve vurduk  Artvin Borçka Maral köyüne.

Bayağı tırmandık, ama iyi tırmandık şehirdeki binalar ayağınızın altındaki kum taneleri gibi görününceye kadar tırmandık. Yol kenarındaki soguk sulardan içtik, mataramızı doldurduk ve tekrar erimiş asfaltları ezerek yola devam ettmeye başladık.  Astiler beni karamişe vurdiler bağa kiti kiti o dereceydi yani manzara.

İzlediğimiz manzara kelimelerle anlatılacak gibi değil.  Yeşilin her tonu, sarının ara tonları bütün yolcular minibüsün camlarına yapışmış türk filmlerindeki gariban çocuğun lokantayı izlediği gibi  manzarayı doya doya seyrettik. Havalanından  yaklasık 3 saatlik bir yolculuktan sonra otelimize yaklaştık.

Macahel’ de kaldığımız süre boyunca Maral şelalesine gece ve gündüz yürüyüşler yaptık. Gece yürüyüşü harikaydı kafama bişi çarptı ama neydi bilmiyorumn.  Arazi şehir içi ormanlarına benzemiyor ve her an bir böcek yaratık sıçrayabiliyor. Gündüz yürüyüşünde otelden yürüyerek gittiğimizde oldu  minibüs ilede  ve manzara tahmin edileceğiniz gibi harika ötesiydi. Maral şelalesinde yüzükte, pek yüzmek denemez ama işte kendi çapımızda kudurduk durduk, holiganlık yaptık.

Ayı  ile karşılaşırmıyız diye sınırları çok  zorladık ama  sonuca ulaşamadık. Sakin ve sessiz gecelerde uyuduk. Her yerde olduğu gibi illa doğaya aykırı bazı yaratıklar basmadı değil oteli. Bu yaratıklar Yeni Rakı ve Jack Daniels şişelilerdi ve kızlı erkekli alem yaptılar. Anti humanist kılıklılar. Cep telefonunun çekmemesi tüm ekibin 1 gecede 40 yıllık ahbap olmasını sağladı ve itiraf etmeliyim harikaydı annanem olsa “sıçam  çip tilefonuna derdi”.  Bir kere gidin sapığı olursunuz karadenizin.

Devamını bir ara yazacağım.

Bu aralar yazacak enerjim yok.

Yayınlanmadan önce yeni yazıları okumak istermisin ?
Harika bildirilerimize üye ol.