Karidesli Makarna…

Aylardır difrizde bekliyormuş karideslerimde haberim yokmuş.  Tuğçe’ nin diyeti, dengeli beslenme derken 5 aydan fazla olmuş bu böcekleri difrizde unutalı.

Pazar günü 5 ay üzerine girdim mutfağa, kafamdaki tarifi tam yakalayamasamda, çok başarılı bir tarifti diyebilirim. Uzun zaman geçtimi, insanın yazası gelmiyor. Bir dahakine yazarım, bir daha kine yazarım derken sürüp gidiyor ve cok ciddi bir zaman geçtiğinin farkına varıyorsunuz.

Karidesli makarnaya ilk öğrencilik yıllarımda Cafe Milano‘ da  Washington DC’de vurulmuştum.  Bol zeytinyağlı kocaman karidesli ve bir okadarda ACI. Ama ne varki acılara çok alışık bir millet olduğumuz için, biberden ne çıkar diyorum ve mutfağa

Özel günlerin restoranında, özel bir yemekti beni benim için. Daha dün gibi gözümün önünde ve döneli tam 8 sene olmuş. Bazan vakit çok yavaş akıyor sanıyorsunuz bazande speedy gonzalezin sırtındaymışsınız gibi bir bakmışsınız yıllar akıp geçmiş.

Tuğçe 6 ay üzerine ilk makarnasının keyfini çıkartırken, karidesler kabuklu olduğu için bana sitem ediyor aynı zamanda.

 

 

 

 

Karidesli Makarna
 
Yazar:
Malzemeler
 • Bir Paket Spagetti yada Yassı spagetti
 • 1 Konserve Küp domates
 • 1 Paket Domates Sosu
 • 12 Adet Jumbo Karides
 • 1 Küçük Soğan
 • 10 Diş Sarımsak
 • İnce kıyım maydanoz
 • Tuz
 • Karabiber
 • 4 Yemek kaşığı Zeytinyağ
Hazırlanış
 1. Makarnayı 8dk altende kıvamında pişiriyoruz ve sonra süzüp soğuk sudan geçerek pişme işlemini durduruyoruz.
 2. Sos tenceresinde 3 yemek kaşığı zeytin yağı kızdırıp önce sarımsakları bir çeviriyoruz. Sarımsaklar çok çabuk yandığından 5 sanıyeden fazla yağda kavrulmasına müsade etmeyin.
 3. Kurutulmuş acı biberleri mutfak makası ile doğrayarak ta ekleyebilirsiniz, arzu ederseniz pul biberlede yapabilirsniz.
 4. Jülyen ve ince kıydığımız soğanları ekliyoruz ve orta yüksek ateşte soğanları öldürüyoruz. Soğanlar çok ince olduklarından 5dk yeterli.
 5. Karidesleri ister kafaları ile ama telelrını mutlaka temizleyin, isterseniz kafasız ve kabuksuz ekleyebilirsiniz. Kabuklu pişmesi karideslerin kurumasını ve yanmasını önlüyor.
 6. Soğan, sarımsak ve karidesleri 5dk kadar pişirin, karidesin suyunu sosa versin. Karidesler gri beyazdan, kırmızıya dönecek.
 7. Konserve küp domatesleri ekleyin ve 1 paket domates sosunuda ekleyip hafif kaynamasını bekleyin ve ardından makarnasının suyundan 1 kepçe ekleyin. Sosunuz hafif sulu olsun istiyorsaznı bir buçuk kepçede ekleyebilirsiniz. Makarna aldente piştiğinden suyun büyük kısmını kendisi içine çekecek ve bütün aromayı içinde haps etmiş olacak.
 8. Sosun tuzunu kontrol edip istediğiniz miktarda tuz ekleyin. Arzu eden tane kara biberde ekleyebilir bolca. Ben çok seviyorum ve bazan abarttığımın farkındayım.
 9. Kaynayan sosun içine makarnayı ekleyin ve maşa yardımı ile sürekli makarnayı çevirin. Kaşık yada çatal kullanırsanız makarna ve karidesler parçalanabilir. Görüntünün bozulması, Miğdeye hitap eden ama göze hitap etmeyen bir yemekle karşı karşıya kalmamızı sağlar.
 10. Makarna sos suyunu çektikten sonra kontrol edin arzu ettiğiniz yumuşaklığa gelmişse makarna servis tabağına alarak üzerine ince kıyılmış maydanozları serperek servis edebilirsiniz.