Kakavia

Kakavia balık çorbası

Bir senedir yapmayı arzuladığım ancak bir türlü malzeme üçgenini oluşturamadığım için, üşendiğim için ve mutfaktan birazcık uzaklaştığım için ertelediğim bir tarifti. İtiraf etmeliyimki, kayıp zamana yazık olmuş, rum balıkçılar ağzının tadını çok iyi biliyorlar.

Çocukluğumda annemin yemek kitaplarını karıştırır ve güzel yemek yapmıyorsun derdim, güzel yemek yapardı hatta parmak yedirten cinsten yapar ama benim kastım sayfalardaki görsellerdi.

Her seferindede kızardı, “o güzelin bir adı ne” Buzdolabını açardım ve tekraradan hiç güzel birşey yok derdim burdada amaç alman kanallarında reklamlarda çıkan buzdolaplarının içiydi ama ben gene zılgıtı yeyip mutfaktan kovulurdum.

Annemin mutfağına ne zaman girsem hep kovar, ya çok dağıtıyorsun der yada çok karışıyorsun. Sanki bunca yıl benim yemeklerımdeki lezzetın kaynağı ondan gelmiyormuş gibi karışırdım her işine. Bazen işin içinden çıkamadığımda Anne şuna baksana dediğimde, sen ne anlarsın diyip popo vurup uzaklaştırır . Kedi gibi hemen arkasına geçer izlerim nasıl yaptığını ama hiçte beceremem.

Anne yemeğinin değerini Amerikada olduğum zamandan çok evlendiğimde anladım. Bire bir tariflere göre yaptıklarını yapıyoruz ama aynı lezzet değil. Neyseki Tuğçe ile uzun çalışmalarımız sonucunda aranan lezzete çok yaklaştık.

Anne elinden zehir olsa çam balı gibi lezzetli gelir.

Yemeğimize gelecek olursak Kakavia balık çorbası, balıkçılar avlandıkları sırada hemen çabukça yaptıkları bir yemek. Ağlardan, oltadan ne çıkarsa ondan yaparlar.  İşin gerçeği satılmayan balıklardan yaptıklarıda rivayet edilir. Hastası oldum diyebilirim şiddetle denememiş olan herkese tavsiye ediyorum.

 

Kakavia balık çorbası
 
Yazar:
Malzemeler
 • 2 adet Levrek fileto ( Kafalarını atmayın )
 • 300gr Somon fileto
 • 8 Adet jumbo karides
 • 8 Adet kum Midyesi ( opsyonel )
 • 1 Büyük soğan
 • 5 Diş sarımsak
 • 2 adet kereviz sapı
 • 2 adet havuç
 • 1 kutu domates püresi
 • 2 büyük domates
 • 2 büyük patates
 • 3 defne yaprağı
 • 3 Yemek kaşığı Zeytinyağ
 • Tuz
 • Karabiber
 • Kuru acı kırmızı biber
 • Maydanoz
Hazırlanış
 1. İlk görevimiz balıkları balıkçıtan temizlenmiş bir şekilde almak. ( Belirttiğim balılar dışında kalın etli canınız ne isterse alabilirsiniz. )
 2. Kum midyesi aldıysanız, midyeleri kasenin içine koyup üzerine su ve 1 çay kaşığı mısır unu döküyoruz. Bu işlerimi yapmamızdaki sebeb, midyenin içindekli kumu atıp mısır ununu içine çekmesini sağlamak.
 3. Geniş bir tencereye zeytinyağını cömertçe döktükten sonra soğanları soyup küp küp doğradıktan sonra yağda hafif kavuruyoruz.
 4. Havuçlarıda soyduktan sonra göz zevkinize göre doğrayıp soğan ile birlikte kavuruyoruz.
 5. Kereviz saplarını ve sarımsaklarıda doğruyuz ve doğru tencereye atıyoruz.
 6. Tenceredeki malzemeler yumuşayana kadar orta ateşte çeviriyoruz.
 7. Patatesleri soyduktan sonra çok kalın olmayacak şekilde doğruyoruz ve tencereye.
 8. domates püresini renk vermesi için kullanacağız domates lezzeti içinde domatesli rendeledikten sonra defne yaprakları ile birlikte tencereye ekliyoruz.
 9. Litre su ekliyoruz.
 10. Balıkçımızdan aldığımız balıkların kafalarını karışımın içerisine ekliyoruz. Bu işlme bize balık suyu elde edebilmemeize ve yemeğimizin dahada lezzetlenmesine yardımcı olacak.
 11. Arzu edenler karideslerinde kafalarını ufak tülbentten bir bohça yaparak çorbanın içine atabilirler. Karides bam başka bir lezzet veriyor. Bohça içinde yapmazsanız aşırı kaynadıklarında dağılıyorlar.
 12. Tuz ve karaberi ekledikten sonra orta ateşte yaklaşık 15dk pişiriyoruz. Patateslerim pişme süresincede pişebilirler.
 13. Patatesler piştikten sonra balık kafalarını çorbanın içerisinden çıkartıyoruz eğer karides bohçası yaptıysanız onlarıda alabilirisiniz.
 14. Bütün balılarımızı ekliyoruz. Balıkların aşırı pişmemesi gerekiyor, aksi taktirde balıktan eser kalmıyor. Ateşi harlıyoruz bir kere kaynadıkdan sonra ateşli kısıyoruz.
 15. Karideslerin kabuklarını temizliyoruz ve hatta sırtlarını bıcak ile yararak bağırsakalrınıda temizliyoruz. ve çorbamıza ekliyoruz.
Notes
Domates püresi ve domates rendesinin asidini dengelemek için 1 kesme şeker kullanmanızı tavsiye ederim.
Dondurulmuş midye lütfen kullanmayın, ya dağılıyorlar yada aşırı kuru yavan bir lezzetleri oluyor.