fumesomon2

Füme Somon Nasıl yapılır 1. Bölüm

Bol is kokulu bir eve hazırmısınız ? Şaka, şaka evde hiç koku olmuyor.. Füme somon yemek tarifleri içinde benim vaz geçilmezimdir. sizide buna alıştıracağım. Biliyormuydunuz, et, tavuk ve balık tuzda salamura edildikten sonra pişirildiğinde tarif edilmez bir lezzet olduğunu? Neredeyse ayda 2 kere yapmaya başladım ve cidden dışardan aldığınız füme somondan çok daha güzel olduğunu söyleyebilirim. Erol taş gibi bıçakla keşip kesip yiyorum o derece müptelası oldum. Herzaman aldığım şarküteri kendi imalatım somonları satmayı bile teklif etti. denemek isteyenler irtibata geçebilirler.  Klasık füme somon’a göre ben biraz daha fazla kurutuyorum ve bir süre suda beklettiğimden tuzuda yenilebilir oluyor.

Kimisi somon balığının konusuna tahammül edemez olsada benim vazgeşilmezimdir somon balığı. Füme somon muhteşem bir mezedir, özellikle kırmızı soğan kapari ile servis edildiğinde.

Marul arasına kırmızı soğan ile birlikte rülo yapıp bir çırpıda ağzınıza atmanızı istiyorum ve neden füme somon’a bukadar takıntılı olduğumu sizde anlayacaksınız.

Burda iki önemli unsur var 1. tütsülemek için kullandığınız meşe talaşları.  Ben meşe kullandım, hem tütsüye en uygun aroma meşede ve meşe ağacının aroması daha baskın. Bunu evde nasıl yapacağız diye sakın düşünmeyin, ben biraz kafa patlattım ama siz Amerikayı tekrardan keşfetmeyeceksiniz. İhtiyacınız olan, çubuk lehim tabancası, küçük süt mısır konserve kutusu ve meşe taklaşı parçaları.  Buna ek olarak büyük bir kova ve strech film. Füme aslında tütsülenme işlemidir. Smoke kelimesinin inglizceden türkçeye çevrilmesinde füme denmiştir. Aslı türkçesi isli somon.

 

1. bölümde salamura işlemini anlatacğım. 2. bölümde tuzdan arınma ve isleme işleminden bahsedeceğim. Aynı zamanda meşe taşaşı tedariği hakkında bilgi vereceğim.

 

Kullandığım meşe talaşı hakkındada bilgi vermek istiyorum, Fransız NADALİE  firmasının chipsleridir. Özellikleri ise hala eski yöntemlerle ateş üzerinde sabırla çevrile çevrile üretilirler. Onun için parçaların içi ve dışı aynı renktedirler.  Toastingleri yoğundur. Diğer üreticiler ise fırında bu işi yaparlar ki buda chipsin yüzeyi ile içi aynı renkte olmaz,içi pişmez ayrı renkte kalır. Nerden, nasıl bulurum diye kaygılı bir şekilde arama yaparken KOBİMAR’dan Sayın Bülent Erkan bey imdadıma yetişti ve bana büyük bir jest yaparak numune yolladı.  Küçük parçalar halinde geliyor meşe talaşları ve yoğunluğu çok ciddi derecede iyi. Ben marangozlardan temin etmeyi düşünüyordum fakat bu ürünleri kullandıktan sonra bu talaşlardan başka birşey kullanmamaya karar verdim.

İsleme bölümünde sizlere daha detaylı bilgi vereceğim.

Sizde bu ürünlerden temin etmek isterseniz.

Bülent Erkan

Kobimar E-Ticaret Ltd Sti
1203/11 Sok No: 4 /416
KARA HASAN ATLI  İŞ  MRK
Yenisehir Izmir- TURKEY
35110                                    
Tel: + 90 232 458 9797
Fax: + 90 232 458 9095

 

fumesomon1

Füme Somon Nasıl yapılır
 
Yazar:
Malzemeler
 • 1kg taze somon fileto, derisi alınmış
 • 4 su bardağı salamura tuzu
 • 1 demet dereotu
 • 1 limon kabuğu rendesi
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
Hazırlanış
 1. Var ise balığınkılçıklarını cımbız ile temizliyoruz.
 2. Kılçıkları alındıktan sonra, iyice yıkıyoruz ve peçete ile duruluyoruz.
 3. Salamura işlemine başlamadan önce strech film'i rulodan kesmeden tezgahun üstüne yaklaşık 50cm kadar açıyoruz.
 4. Tuz, şeker, limon kabuğu rendesi ve kalınca kıydığımız dereotunu iyice karıştırdıktan sonra strech filmin tam ortasına balığın bir yüzünü rahat kaplayacak şekilde avucumuz ile yayıyoruz.
 5. Çok kalın bir tabaka olmasına gerek yok sadece tüm yüzeyi kaplasın yeter.
 6. Yüzey kaplamayı yaptıktan sonra, balığı tuz karışımının üstüne yatırıyoruz.
 7. gene avucumuz ile tuz karışımının geri kalanını balığın üstünü kaplatıyoruz.
 8. Şimdi hediye paketler gibi strech filmin açık kenarını balığın üstüne getirerek katlama işlemine başlıyoruz.
 9. strechj film ne çok bol olacak nede çok sıkı olacak, balık suyunu saldıgında bunun rahatça dışarı akması gerekmekte.
 10. Balık tuzlu karışım ile sarıldıktan sonra, herhangi bir kap içine konulabilir. Tavsiyem altı telli yada zemine deymeyecek şekilde konumlandırılmasıdır ki balığın suyundan rahat ayrışsın. Böyle bir imkanınız yoksa sorun yaratmaz.
 11. Kabın içine yerleştirdikten sonra balığın üstüne pastırma yapımında uygulanan baskıyi uygulayacağız. Bu suyunun çabuk çıkmasına ve pastırma gibi incecik olmasını sağlayacak.
 12. Balığın üstüne mermer parçası, dökün tava, et baskısı, plastik kapak üstüne mermer havada olabilir.
 13. Ağırlık yerleştirme işlemini yaptıktan sonra strech film ile kutuyu iyice sarıyoruz, bu sarma işlemi he ağırlığa ek kuvvet uygulatmak için aynı zamanda balık suyunun o iştah açıcı kokusundan korunmak için.
 14. Balığımız bu şekilde buz dolabında 48 saat bekleyecek. İsteyen bunu 5 gün'e çıkartabilir.