IMG_1315

Dolma Kalem

Dolma kalem ler farklı bir dünya, farklı bir masraf. Bir tane alıyorsun ve o birtane ile asla kalmıyor. Önce Lamy alıyorsun sonra TWSBI yada herhangi bir ucuz kalem. Sonra Altın uçluları keşfediyorsun, altın uçlularda kendi içinde ayrılıyor 14 karat, 18 karat ve 21 karat şeklinde. Ekonomik durumun müsaitse hemen saldırıyorsun, koleksiyon yapmaya başlıyorsun. Gece gündüz hayalinde, rüyalarında oluyorlar. Kullanmaya kıyamıyorsun, kalemlerin yanında farklı farklı mürekkepler keşfediyorsun. Ebayden deli gibi mürekkep avına çıkıyorsun. Iroshizuku lar, Montblanc lar daha bir sürüleri rüyalarına giriyor. Mürekkeplerin geliyor ve sürekli mürekkep değiştirip duruyorsun tabikide ellerin batıyor. Yaramaz çocuklar gibi ellerin hep boyalı oluyor ama merak etme duş aldıktan sonra hiçbiri kalmıyor. Nereden biliyorsun diye sorma işte biliyorum.

Montblanc 24

Zamanla hangi mürekkep tortu yapıyor hangisi kalemin damağını temizliyor öğreniyorsun. Zamanla kendi kalemlerinin uçlarını törpülemeye, hatta uçlarını inceltip kalınlaştırmaya başlıyorsun. Bu süreçte ellerin ve üstünde batıyor, annenden, karından sert bakışlar yiyorsun evi batırdığın için.

Pelikan M200 Cognac

Altın uçların hiçbiri birbirini tutmuyor, sıfır olsada bazen pürüzlü bir uç sana denk gelebiliyor. Böyle olduğunda moralin bozluyor uykuların kaçıyor yastığa kafanı koyduğunda sürekli onu kuruyorsun. Halbuki iki törpülük iş. Altun uçlar  el yapımı oldupundan bazen sorunlu çıkabiliyorlar. Servisler genelde uçlara müdahale edemiyor, fabrikaya gönderiyorlar kalemi. Cesaretin varsa çoklu tırnak törpülerinden alıyorsun. Önce yumuşatıyorsun uçtaki iridyumu sonrada parlatıyorsun ve kelinde bebek poposu kadar pürüzsüz bir uç oluyor. Yazmaya doyamıyorsunuz hatta bileğiniz ağrıyor ve buna canınız sıkılıyor. Sorun değil bileğini iki salladınmı oda geçiyor.

 

Bununla kalıyormu ? Hayır tabikide, ebay’de esnek uçlu antika kalemlere dalıyorsun yada Montblanc antikalara. Haftalarca araştırıyorsunuz okuyorsunuz sonra temiz birtane bulup sipariş veriyorsunuz. Kargo en sancılı süreçtir doğumu bekleyen baba gibi olursunuz. Gümrüğe takılacakmı yoksa geçecek mi heyecanını yaşıyorsun bazen 4 güne gelir bazen 1 ayı bulur. Hatta bazı durumlarda satıcı anlaşma gereği ödemeyi iade edecek ve kalem çok sonra gelecek bu kutusunda tek kalan  kestane şekeri gibi değerlidir değerini bil.

 

Pelikan M800 Tortoise

Mürekkepler, defterler ve dolma kalem ler. Hepsinden konuştuk ama defterlerden konuşmadık. Dolma kalem kullanıcısın en önce bilmesi gereken kaliteli bir defter hiçbir şeyden güzel değildir. Özellikle bu defter paperblanks ise daha ne denirki. paperblanks in en büyük özelliği defterlerine tarihi kapak desenleri vermesidir. Hatta Kanuni Sultan Süleyman dönemine aitt bir modelleri mevcut. Claifontaine nin defterilerinide unutmamak gerek. Moleskin’in kağıdı dolma kalem için çok yetersiz.

Pelikan M605 Blue Marin

Sakın bulaşmayın, merak salmayın. Sonra kendinizi Japonya dan şahsi  dolma kalem yaptırırken bulursunuz. Çok zararlı bir hobidir.